Позбавлення водійських прав

За вчинення адміністративного правопорушення до особи застосовується адміністративне стягнення, одним із видів якого є позбавлення спеціального права, зокрема, права керування транспортними засобами. Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою перевиховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення.
Рішення заборонити водіям керування автомобілями може прийняти тільки суд. Наприклад, за перевищення дозволеної швидкості руху штраф може накласти поліцейський, який виявив перевищення. Однак якщо за порушення передбачено можливість позбавити прав порушника, тоді таку справу розглядає суд. В такому випадку поліцейський повинен оформити протокол про адміністративні правопорушення згідно визначеної процедури. У водія також вилучається водійське посвідчення, замість якого видається тимчасовий дозвіл на право керувати транспортними засобами. Такий дозвіл (відомий також як Тимчасовий талон) діє три місяці. Оформивши матеріали, поліцейський передає їх до суду. Такі справи можуть розглядатися або за місцем вчинення порушення, або за місцем проживання особи, яку притягатимуть до відповідальності.
Не варто ототожнювати позбавлення права керувати транспортними засобами з відстороненням від керування. Якщо, наприклад, поліцейський підозрює водія у керуванні авто у стані сп’яніння, він зобов’язаний обмежити можливість управляти ТЗ таким водієм. В такому випадку водія відстороняють від керування авто. Однак це не є ще позбавленням права керувати автомобілями. 
Сьогодні адміністративна відповідальність за вчинення порушень ПДР передбачена в Кодексі України про адміністративні правопорушення. Згідно цього кодексу позбавити водійських прав можуть за: 
1. Створення аварійної ситуації. Строки позбавлення прав – від 6 до 12 місяців.
2. Невиконання вимог працівників поліції про зупинку транспортного засобу – від 3 до 6 місяців. 
3. Виїзд на залізничний переїзд у випадках, коли рух через переїзд заборонено – від 6 до 12 місяців. 
4. Вчинення ДТП – від 6 до 12 місяців.
 5. Керування транспортним засобом у стані сп’яніння – від 1 до 10 років. Крім того якщо водій вживатиме алкогольні напої, наркотичні засоби, лікарські препарати, що знижують увагу і реакцію після ДТП чи після зупинки автомобіля інспектором ДАІ за це також передбачене позбавлення прав терміном від 2 до 3 років. До речі, відмова від проходження огляду на стан алкогольного сп’яніння у визначеному порядку передбачає таку ж відповідальність, як і керування автомобілем у стані сп’яніння.
Відповідно до положень ст. 321 КУпАП щодо обчислення строків позбавлення спеціального права, водії транспортних засобів вважаються позбавленими спеціального права з дня винесення постанови. Якщо особи, які позбавлені спеціального права, ухиляються від здачі документа, що посвідчує це право, то строк позбавлення їх права обчислюється з дня здачі або вилучення такого документа. Після призначеного строку позбавлення спеціального права особі, щодо якої застосовано даний захід адміністративного стягнення, повертаються в установленому законом порядку вилучені в неї документи.
Крім цього, у зв’язку із прийняттям Верховною Радою України Закону про посилення відповідальності за несплату аліментів, позбавляти водійських прав будуть також і осіб, які злісно ухиляються від сплати аліментів більше шести місяців  до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.
Однак, у такому випадку є свої винятки, оскільки не можна тимчасово заборонити боржнику водити у разі, якщо він водінням заробляє собі на життя, використовує транспорт через інвалідність, утримує особу з І, ІІ групою інвалідності або дитину з інвалідністю.
Отже, чинним законодавством передбачено багато правопорушень, за здійснення яких осіб позбавляють прав керування транспортними засобами. Проте, не все так страшно і завжди є вихід з будь-якої ситуації. 
Не варто забувати про ст. 55 Конституції України, де зазначається, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Крім цього, Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачено право на оскарження протоколу про адміністративне правопорушення (ст. 287 КУпАП).
Тому, якщо Ви опинилися у такій ситуації, то найкращим варіантом буде звернутися до хорошого адвоката по ДТП, якого Ви зможете знайти у Адвокатському об'єднанні «Захист», оскільки наші кваліфіковані та добре обізнані в таких справах адвокати, доможуть Вам розібратись з будь-якою проблемою.
За более подробной информацией и предварительной записи на консультацию обращайтесь по телефону:
 096-94-86-225, 050-70-77-993.